Moda,  Strona główna

Płaszcz idealny

Temperatura za oknem spadła poniżej zera więc czas rozejrzeć się za ciepłym płaszczem. Znalezienie idealnego płaszcza na zimę wcale nie jest takie proste. W końcu musi być ciepły, wygodny, funkcjonalny i najlepiej, gdyby wpisywał się w obecnie panujące trendy…


Właściwości wełny

Wełna posiada wiele właściwości, dzięki którym jest dobrym materiałem na zimowe okrycia wierzchnie i nie tylko.

Grzeje – materiał ten ma świetne właściwości termoizolacyjne. Nawet cienkie swetry wykonane z wełny ogrzeją nas, gdy temperatury spadną poniżej zera (zupełnie inaczej niż swetry wykonane z akrylu)

Odporna na zabrudzenia – nie wymaga tak częstego prania, jak ubrania wykonane z włókien syntetycznych

Nie powoduje pocenia – nawet jeśli wejdziesz do ciepłego pomieszczenia, wełna nie sprawi, że zaczniesz się pocić

Skład

W sieciówkach płaszcze bardzo często opisywane są jako wełniane, gdy tak naprawdę zastosowano niewielką domieszkę tej tkaniny. Żeby płaszcz był ciepły, w jego składzie powinno być ponad 50% wełny. Pewną część płaszcza mogą stanowić syntetyczne domieszki, dzięki czemu nie będzie miał takiej tendencji do mechacenia się (co w przypadku wełny jest naturalne).


Duża część marek dba o kwestię składów, a mimo to jako materiał na podszewkę wybierają osławiony wszędzie poliester. Jest to najgorszy możliwy wybór, ponieważ tkanina ta bardzo się elektryzuje i nie potrafi wchłaniać wilgoci.


Zdecydowałam się na płaszcz marki Elementy, ponieważ jego skład to: 75% wełna oraz 25% polamid. Podszewka została wykonana z wiskozy. Ponadto jest to polska marka, która jest wyjątkowo transparentna (na ich stronie można sprawdzić, co składa się na końcową cenę produktu). Warto wspierać tak etyczne marki.

Wełniany płaszcz należy od czasu do czasu wyczesać, ponieważ na jego powierzchni mogą pojawić się delikatne zmechacenia. Po sezonie warto oddać go do pralni w celu odświeżenia. Niestety jedną z niewielu wad wełny jest to, że uwielbiają ją mole. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć płaszcz.

Kilka jesiennych kadrów w płaszczu

Dajcie znać czy w waszej szafie jest już płaszcz, po który chętnie sięgacie zimą. A może jesteście jeszcze na etapie poszukiwań?

PS: Obecnie płaszcz jest na wyprzedaży. Zamiast 749 zł kosztuje 490 zł.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.